موضوع: مقالات / نوشته ها

"فضای تاریک و مه آلودی را در نظر بگیرید که چند نوجوان به همراه یک راهنما در آن قرار دارند . و تنها راه خروج از این فضا درب سیاه بسته ای است . ضمن اینکه در این فضا افرادی ، یا چیز هایی وجود دارند که قصد آسیب زدن به این نوجوانان را دارند . هنگامی که این آسیب زنندگان به آنها یورش می برند آنها ناگزیر به سمت تنها راه خروج (درب سیاه) هجوم می برند . اما ناگهان خود را در وضعیتی می بینند که از طرفی با یک درب بسته مواجه اند و از طرفی با افرادی که در حال آسیب زدن  به آنها هستند.  خودتان را برای لحظه ای در این وضعیت تصور کنید . شرایط واقعا وحشتناکی است ."( م. سُلشاد)

این دقیقا همان احساسی است که به یک نوجوان ورزشکار،  هنگامی که در نقطه ی بحرانی زندگی ورزشی خود قرار دارند ، القا می شود.

لازم نیست مسیر پیشرفت آنها واقعا بسته باشد ، صرف اینکه ورزشکار چنین تصوری را داشته باشد ، عواقب تخریب کننده آن گریبان گیر او خواهد شد . 

آسیب دیدگی همیشه در کمین ورزشکاران حرفه ای است . و بسته به شرایط ، زندگی ورزشی او را تهدید و تحدید می کند.

_با هم قسمتی از مقاله ای از پورتال پزشکی ورزشی ایران را مرور می کنیم :

"عللی که می تواند تعهد و پشتکار ورزشکار را تحلیل ببرد عبارتند از:

• عدم مشاهده پیشرفت در امر ورزشی

• آسیب های ورزشی

• فقدان علاقه کافی به انجام ورزش مربوطه

• اضطراب های مرتبط با ورزش و رقابت

• عدم تعهد به انجام وظایف در سایر هم تیمی ها"پایان نقل قول .

 

بین عامل "آسیب های ورزشی"  و سایر عوامل همبستگی پویا وجود دارد 

آن دسته از ورزشکارانی که دچار آسیب دیدگی می شوند با محدودیت هایی که ایجاد می شود به نوعی روند پیشرفت آنها تحت تاثیر قرار می گیرد . مجموع این دو باعث تشدید عامل چهارم یعنی "اضطراب های مرتبط با ورزش" خواهد شد . این عوامل به علت وجود همبستگی در یک حلقه مخرب یک دیگر را تقویت خواهند کرد. 

 

تناقض نقطه ی عطف

پیش تر بیان شد که در نقطه بحرانی ورزشکاران ژیمناست ، در سنین 11 تا 13 سالگی باید جوری برنامه ریزی کرد که ژیمناست دوباره اوج پیشرفت اش اتفاق بیافتد تا این نقطه بحرانی به نقطه عطف برای او تبدیل شود.

اما افزایش پیشرفت نیازمند تمرینات و فشار بیشتر است . که به نوبه خود ریسک آسیب پذیری چه از نظر روانی و چه جسمانی را بالا می برد . در صورت وقوع آسیب دیدگی ، ورزشکار برای مدتی به ناچار از تمرینات دور می ماند و این یعنی کاهش روند پیشرفت . بنابراین تلاش برای عبور از نقطه بحرانی در یک چرخه ی منفی باعث تقویت نقطه بحرانی خواهد شد .

 

سخن آخر

شرایط روحی روانی یک ورزشکار در نقاط بحرانی بسیار حائز اهمیت است . اینکه ورزشکار چه فکر می کند بسیار اهمیت دارد. آسیب دیدگی ها  نقش بسیار مخربی را بصورت پروانه ای در سیستم ایفا می کند. لذا آشنایی با راه حل ها برای مواجه با این مسائل بسیار می تواند اهمیت داشته باشد. ما قرار نیست در خلوت خود چرخ را اختراع کنیم ، آتش را کشف کنیم همه چیز را از ابتدا "دوباره" تجربه کنیم . آزموده را آزمودن خطا است .

 

به امید موفقیت

محمد سلیمانی شاد

لینک ثابت نوشته شده توسط : solshadgym در جمعه 27 فروردین 1395 02:46

نظرات کاربران


هیچ نظری تا کنون ارسال نشده است! اولین نفر باشید ...

ارسال نظر جدید

برای افزایش امنیت لطفا کدی را که در تصویر زیر می بینید در کادر وارد کنید :
CAPTCHA Image   Reload Image
Enter Code*:

ورزشکار برتر !

علیرضا حسینی از ژیمناست های خوب باشگاه پشوتن است که موفق شد در مدت کوتاهی با تمرین و تلاش زیاد ، پیشرفت قابل توجهی داشته باشد.

.

کانال تلگرامی ژیمناستیک (2)

برای عضویت روی تصویر کلیک کنید !

https://telegram.me/gymnasti

درباره ...

محتوایی وجود ندارد ...

 

منوی کاربری
نام کاربری :

کلمه عبور :عضویت در سایتفراموشی رمز عبور
نویسندگان