موضوع: مقالات / نوشته ها

به قلم استاد محمد سلیمانی شاد ...

ساختن ساختمانی که ستون هایش قادر اند فکر کنند ، تصمیم بگیرند ، جا به جا شوند .. سازه ی عظیمی که هر چه طبقاتش بیشتر می شود ، نقش این ستون های هوشمند و تصمیم گیرنده  پرنگ تر می شود .چگونه می توان این ساختمان را سر پا نگه داشت ؟ ساختمانی که ستون هایش از هیچ قاعده ی خاصی پیروی نمی کند ؟ تا چه حد به این سازه می توان اطمینان کرد ؟ ساختن آن چقدر طول خواهد کشید ؟ شاید این عبارات کمی عجیب بنظر برسد ولی کاملا وضعیت کنونی ژیمناستیک قهرمانی را مشخص می کند. مربیان ما به  ناچار ساختمانشان را روی ستون هایی بنا می کنند که هیچ کنترلی بر روی آنها ندارند. ستون های ژیمناستیک قهرمانی ، ورزشکاران قهرمانی هستند . ورزشکارانی که بنای ورزش قهرمانی یک باشگاه ، یک شهر و یک کشور را شکل می دهند .ساختن این بنا سال ها بطول خواهد انجامید . معمار این بنا مربیان هستند .

متاسفانه مشکلی که در زمینه ی ژیمناستیک قهرمانی با آن روبه رو هستیم ، نبود ساز وکار مشخص برای انتخاب فرد جهت ورود به بعد قهرمانی ژیمناستیک می باشد. اگر بنحوی نتوان فرآیند ورود و تکمیل ژیمناستیک قهرمانی را کنترل کرد ، درواقع ستون های ژیمناستیک قهرمانی را نمی توان کنترل کرد . در این صورت ساختمان ورزش قهرمانی با تهدید رو به رو خواهد شد. هر چه تعداد طبقات این ساختمان بیشتر شود ، خطر فروپاشی کل نظام ورزش قهرمانی در رشته ژیمناستیک بیشتر خواهد شد. در چنین وضعیتی  جابه جایی و حذف یک ستون بخصوص در طبقات پایین ، منجر به فروپاشی کل سازه می شود .

به زبان ساده  ژیمناستی که وارد آموزش های قهرمانی می شود ، طبیعتا چند سالی طول خواهد کشید که به سطح قابل قبولی از توانایی دست پیدا کند .این ژیمناست در اوج خود ، پایه های اصلی اعتبار ژیمناستیک قهرمانی یک مربی و یک باشگاه را شکل خواهد داد. در بعد وسیع تر ژیمناست های قهرمانی پایه های اصلی ژیمناستیک قهرمانی مجموعه ای از باشگاه ها و مربیان (دقیقا جامعه ی ژیمناستیک) را شکل خواهند داد . حال تصور کنید جامعه ژیمناستیک کنترلی روی این پایه ها نداشته باشد. در این صورت چه اتفاقی خواهد افتاد ؟

پاسخ این سوال می تواند زنگ خطری باشد. زنگ خطری برای چاره اندیشی در جهت حل این مشکل . در جهت کنترل پایه های جامعه ی ژیمناستیک یعنی ورزشکاران قهرمانی . راه حل های متعددی وجود دارد. یکی از آنها تعریف مکانیزمی که ژیمناست را برای آموزش های قهرمانی انتخاب می کند ، حفظ می کند ، پرورش می دهد و به اوج خود می رساند . مکانیزمی  حرفه ای و قراردادی که ورزشکار را ملزم می کند که طبق روند خاصی رفتار کند .

خروج ژیمناست ها جهت شروع سایر رشته ها ، برای ژیمناستیک یک تهدید است ، نه مزیت یا فرصت . بیاد داشته باشید که خروج یک ژیمناست از رشته ژیمناستیک بمنزله ی خروج یکی از ستون های جامعه ی ژیمناستیک از ساختمان ژیمناستیک قهرمانی است . و این اتفاق کل جامعه ژیمناستیک را می تواند به خطر بیاندازد. استفاده از ژیمناست ها برای پیشرفت سایر رشته ها . اتفاقی است که باید در ژیمناستیک عمومی شاهد آن باشیم نه ژیمناستیک قهرمانی.

تعریف مکانیزمی حرفه ای و قراردادی در کنار ایجاد فرهنگ قهرمانی در میان خانواده ها می تواند به استحکام پایه های ژیمناستیک قهرمانی از نگاه سیستمی ، کمک کند.

 1394/7/11

  محمد سلیمانی شاد

   مربی و داور رسمی فدراسیون ژیمناستیک ج.ا ایران

لینک ثابت نوشته شده توسط : solshadgym در شنبه 11 مهر 1394 01:10

نظرات کاربران

سحر
سحر - شنبه 11 مهر 1394 ساعت 16:44
سایت متفاوت و زیبایی دارین خیلی خوشحال شدم دوباره به وبتون اومدم

پاسخ مدیر : مرسی ، باعث افتخار ماست .

سحر
سحر - چهارشنبه 15 مهر 1394 ساعت 16:17
خیلی خیلی دوست دارم به سایت منم بیاین
sahar joon
sahar joon - شنبه 18 مهر 1394 ساعت 11:24
سلام دوباره اومدم پیش منم بیاین منتظرم

ارسال نظر جدید

برای افزایش امنیت لطفا کدی را که در تصویر زیر می بینید در کادر وارد کنید :
CAPTCHA Image   Reload Image
Enter Code*:

ورزشکار برتر !

علیرضا حسینی از ژیمناست های خوب باشگاه پشوتن است که موفق شد در مدت کوتاهی با تمرین و تلاش زیاد ، پیشرفت قابل توجهی داشته باشد.

.

کانال تلگرامی ژیمناستیک (2)

برای عضویت روی تصویر کلیک کنید !

https://telegram.me/gymnasti

درباره ...

محتوایی وجود ندارد ...

 

منوی کاربری
نام کاربری :

کلمه عبور :عضویت در سایتفراموشی رمز عبور
نویسندگان